Inwestycje Polskie – Nie Handluj Z Tym

by bmajewski

Czasami znajomi pytają mnie dlaczego nigdy nie chciałem pracować dla Państwa czy Państwowych spółek. Łatwa kasa- niewiele roboty mówią. Staram się wtedy tłumaczyć, że jedynym kryterium w przetargach jest cena, że biurokracja, że liberalizm. W praktyce jednak obawiam się tego, że prawie każdy kto zaczyna handlować z Państwem jest w Polsce podejrzany, jakoś ochlapany. Jak Jan Kulczyk. Jak wykonawcy stadionu narodowego. Najnowszym przykładem jest Leszek Pawłowicz- Prezes Gdańskiej Akademii Bankowej, uchodzący za pomysłodawcę i intelektualnego frontmana rządowej koncepcji „Inwestycje Polskie”. W najnowszym Forbesie pojawia się jego komentarz „Inwestycje a sprawa Polska”.

Szczerze, jestem zdziwiony, że Forbes puścił tak niemerytoryczny artykuł. Profesor argumentuje tam za programem Inwestycji Polskich w niesamowicie nieprecyzyjny sposób:

„Można optymistycznie założyć, że udzielane przez BGK gwarancje i kredyty będą zwiększały atrakcyjność projektów infrastrukturalnych, a nie wspierały wybranych inwestorów niszcząc konkurencję rynkową. I, że nie będą konkurowały z bankami komercyjnymi na rynku kredytowym, lecz uzupełniały ich ofertę.”

Można też pesymistycznie założyć odwrotnie. W końcu czasy zachęcają raczej do pesymizmu defensywnego, szczególnie na styku inwestycji infrastrukturalnych i skarbu Państwa po euro 2012 i blamażu ze stadionem narodowym. Pamiętajmy, że tylko w 2012 roku zbankrutowało 218 podwykonawców skupionych wokół budowy obiektów budowlanych. Skąd pomysł, że ktoś kto spieprzył tak mocno jak nasz rząd w sprawie infrastruktury (i psuje nadal, tym razem na odcinku radarowym) teraz zrobi coś dobrze?

„Podobne oczekiwania wypada mieć wobec Celowej Spółki Inwestycyjnej, która miałaby być mniejszościowym inwestorem w przedsięwzięciach infrastrukturalnych realizowanych w formule project finance”

Pan profesor, jeśli dobrze rozumiem rozważa obracanie setkami milionów, czy nawet miliardami złotych bo „wypada” mieć takie a nie inne oczekiwania wobec zwrotu z inwestycji i ogólnie, pożytku z całości przedsięwzięcia. Co ciekawe Panu profesorowi tym bardziej „wypada” im bardziej kłóci się to z logiką wydawania kasy w normalnym biznesie. Bo chyba żaden z inwestorów nie zdecydowałby się włożyć pieniędzy w spółkę zarządzaną tak jak zaczęły inwestycje polskie?

„Poziom planowanego dokapitalizowania akcjami spółek wielokrotnie przekroczy obecnie posiadany kapitał własny BGK, a doświadczenia BGK w obszarze poręczeń i gwarancji nie są imponujące”.

Czy to, że kadra jakiejś instytucji nigdy nie miała do zarządzania tak dużych pieniędzy i nie ma doświadczenia w obszarze działalności na którą mają zostać przeznaczone fundusze nie jest argumentem za tym, żeby tej kasy nie otrzymała?

„Dla frustratów każda propozycja będzie zła”

Autor komentarza świetnie ustawia sobie przeciwników w narożniku „niekonstruktywni, sfrustrowani krytykanci”. Niestety poza frustratami nikt nie zastanawia się nad celowością dalszych inwestycji w beton i infrastrukturę w trkacie gdy innowacyjność, nauka, ilość patentów i regionalnych liderów biznesu raczej szoruje po dnie. Przykład Portugalii, która przy okazji Euro 2004 wybudowała ogrom infrastruktury, która się nie zwróciła niczego nas nie nauczył? Szczególnie, że tak jak u nas odbyło się to za pożyczone pieniądze, które przecież trzeba spłacić. Albo zbankrutować.

Gdy myślę o potencjalnych współpracach z Państwem lub spółkami skarbu Państwa zaczynam mieć poważne wątpliwości, że za pięć lat mogę obudzić się z ręką w nocniku, legitymizując kolejne zwiększenie ilości fotoradarów na drogach, podwyżkę podatków czy przyznanie UKS uprawnień do noszenia broni automatycznej. Tak samo jak wielu ,którzy to zrobili, robią, będą robić długofalowo nie wyszedłbym na tym dobrze. Niestety, skądinąd ceniony przeze mnie profesor zdecydował się dać twarz nie tam gdzie warto.

Ps. Po przeczytaniu tego Forbesa od razu odniosłem wrażenie, że prawdziwym ojcem tego pomysłu jest Krzysztof Kanciarz a nie Leszek Pawłowicz. Ale to tylko wrażenie. Są inwestycje. Nie ma synergii. Nie ma zespołu.

Zapisz się na newsletter: https://www.getrevue.co/profile/bartosz-majewski

Reklamy